Składka zdrowotna w normalnych okolicznościach musi być płacona przez większość przedsiębiorców, inaczej nazywaną składką na NFZ. W skrócie pozwala ona na bezpłatne korzystanie z opieki zdrowotnej.
Taka składka zdrowotna wlicza się w składki społeczne.
Co to składki społeczne?
Składki społeczne to regularne wpłaty dokonywane przez pracowników i pracodawców na ubezpieczenie społeczne. W Polsce składki społeczne obejmują kilka różnych funduszy, z których najważniejsze to:
Ubezpieczenie emerytalne
Składki te są odkładane na przyszłe emerytury pracowników. Wysokość emerytury zależy od sumy zgromadzonych składek oraz długości okresu składkowego.
Ubezpieczenie rentowe
Składki na ten fundusz przeznacza się na wypłaty rent z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych.
Ubezpieczenie chorobowe
Składki te pokrywają zasiłki chorobowe w przypadku, gdy pracownik nie jest w stanie pracować z powodu choroby.
Ubezpieczenie wypadkowe
Składki te przeznacza się na świadczenia dla pracowników, którzy ulegli wypadkom przy pracy lub chorowali na choroby zawodowe.
Fundusz Pracy
Składki te finansują zasiłki dla bezrobotnych oraz programy aktywizacji zawodowej.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Składki na ten fundusz są na wypłatę wynagrodzeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy.
Co określa obecne stawki?
Procentowe stawki składek określa panujące obecnie prawo i jego przepisy, które mogą się zmieniać w zależności od polityki rządu oraz stanu gospodarki. Składki te mają na celu zabezpieczenie pracowników przed różnymi ryzykami związanymi z utratą zdolności do pracy oraz zapewnienie im wsparcia finansowego w trudnych sytuacjach życiowych.
Co to dla Ciebie oznacza?
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jednocześnie pracujesz na umowę o pracę, z której wynagrodzenie wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie, nie musisz płacić składek społecznych z tytułu działalności gospodarczej. Składki te są wtedy odprowadzane tylko z umowy o pracę.
Dotyczy to jednak tylko tych, którzy z etatu mają zagwarantowane co najmniej wynagrodzenie minimalne!
W przypadku składki zdrowotnej, mimo że należy do składek społecznych, jest nieco inaczej.
Czy składka zdrowotna jest nadal obowiązkowa, kiedy nie płacę składek społecznych?
Pracując na umowę o pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, nie musisz płacić składek społecznych z działalności gospodarczej. Musisz jednak opłacać składkę zdrowotną z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Podsumowanie
Podsumowując, składka zdrowotna jest generalnie obowiązkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą, nawet jeśli są zwolnione z płacenia składek społecznych w określonych sytuacjach. Obowiązek ten ma na celu zapewnienie powszechnego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej.
FAQ
Co to jest składka zdrowotna?
Składka zdrowotna to obowiązkowa opłata na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, która umożliwia bezpłatne korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej.
Czy składka zdrowotna wlicza się w składki społeczne?
Tak, składka zdrowotna jest częścią składek społecznych, które obejmują również ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz inne fundusze.
Kiedy mogę być zwolniony z płacenia składek społecznych?
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jednocześnie pracujesz na umowę o pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, nie musisz płacić składek społecznych z działalności gospodarczej.
Czy mimo zwolnienia ze składek społecznych muszę płacić składkę zdrowotną?
Tak, składka zdrowotna jest nadal obowiązkowa, nawet jeśli jesteś zwolniony z płacenia składek społecznych z tytułu działalności gospodarczej.
Sprawdź poprzednie posty!
- Księgowość dla psychologów: Jak dobrze przygotować się do rozliczenia rocznego?
- Księgowość dla psychologów: Jak prowadzić finanse bez stresu?
- Redukcja kosztów w gabinecie psychologa – Od czego zacząć?
- Budżetowanie w małym gabinecie psychologicznym – Porady
- Ulgi podatkowe dla psychologów: Jak z nich skorzystać?